مجموعه تاریخی«تنگ چوگان» کازرون مبلمان می‌شود

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۷
Share/Save/Bookmark
 
مسئول اداره ميراث فرهنگی شهرستان كازرون گفت: به‌منظور ساماندهی و ايجاد فضاهای خدماتی- رفاهی در مجموعه تاريخی- طبيعی تنگ‌چوگان، این مجموعه مبلمان می‌شود.
به گزارش حافظ نیوز، محمدرضا معینی در گفتگو با خبرنگار  مهر با بیان اینكه در تنگ چوگان مبلمان سایت ایجاد می شود، افزود: فاز نخست ایجاد فضای خدماتی گردشگری همچنین ساخت سر ویس های بهداشتی و نورپردازی مبلمان سایت و مسیر گردشگری با اعتباری بالغ بر ۴۲ میلیون تومان در دست اجراست.

 وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حفاظت از مجموعه تاریخی- طبیعی تنگ چوگان به صورت الكترونیكی است كه طبق برنامه ریزیها، به زودی حفاظت آنلاین  می شود، بیان کرد: از میان این تنگ، رودخانه شاپور می گذرد و در دوسوی این رودخانه شش نقش برجسته دیده می شود كه دو نقش برجسته در ساحل سمت راست رودخانه و چهار نقش نیز در ساحل سمت چپ قرار دارد.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان كازرون با بیان اینکه  در این تنگ دو قلعه ساسانی هم وجود دارد، ادامه داد: هم اكنون پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس در حال تدوین است كه مجموعه تاریخی- طبیعی تنگ چوگان به عنوان یكی از آثار شاخص دوره ساسانی در این پرونده جای گرفته است.

وی با بیان اینكه تنگ چوگان در نزدیكی شهر ساسانی بیشاپور و در میان دو رشته كوه بلند قرار دارد، افزود: در این محل نقوش ساسانی متعددی است كه بیانگر اتفاقات سیاسی و اجتماعی این دوره تاریخی در فارس است به طور مثال در یكی از این نقوش می توان پیروزی شاهپور ساسانی را بر والرین امپراطور روم به وضوح دید.

تنگ چوگان یا تنگ چگان به تنگ چكو و چكون و چكاو معروف است و احتمالا به جهت بازی چوگان پادشاهان ساسانی و سرداران ایرانی كه در این محل انجام می‌شده، به این نام معروف شده است.

عرض این تنگ بیش از هزار متر است و غار شاپور نیز بر فراز آن قرار دارد كه مجسمه بزرگ ۳۰ تنی شاپور در آن جای گرفته است.
 
کد مطلب: 10185
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی