توقف عملیات عمرانی در محدوده تخت‌جمشید

تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۰
Share/Save/Bookmark
 
هرگونه عملیات عمرانی در محدوده کارخانه آرد نقش رستم واقع در محدوده حریم درجه دو میراث جهانی تخت جمشید تا پایان انجام پژوهش‌های باستان شناسی و سیر مراحل قانونی تخلفات صورت گرفته متوقف شد.
 
به گزارش حافظ نیوز،«افشین یزدانی»، عضو کمیته فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: کارخانه  آرد نقش رستم با قدمتی بیش از 20 سال در محدوده حریم درجه دو محوطه میراث جهانی تخت جمشید، نقش رستم و شهر استخر قرار گرفته است که به دلیل حجم بالای تولید گندم در دشت مرودشت و نیاز به ذخیره‌سازی به شیوه بهداشتی و نوین در کارخانه آرد نقش رستم، ساخت سیلوهای بتنی ذخیره سازی در محوطه کارخانه به ضرورت بدل شده است.
به گفته یزدانی ، این در حالیست که به دلیل واقع شدن محوطه کارخانه در محدوده‌ی حریم درجه دو تخت جمشید و نقش رستم و براساس ضوابط و مقررات مصوب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، ساخت پروژه‌های عمرانی دارای محدودیت هایی برای حفاری در زمین و بلند مرتبه‌سازی است.
او با تاکید بر  این‌که هرگونه طرح توسعه در این محدوده در چارچوب طرح‌های کلان مدیریتی و طرح‌های هادی به شرط نبودِ آلایندگی زیست محیطی و بیشینه ارتفاع 8.5 متر از سطح زمین امکانپذیر و مجاز است، ادامه داد: بر همین اساس محدوده طرح عمرانی کارخانه یاد شده پیش از هرچیز باید از نظر کیفیت آثار زیر سطحی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
وی تاکید کرد: برنامه کاوش و گمانه‌زنی در محدوده کارخانه مورد نظر بر همین اساس و با هدف پاسخگویی و روشن‌سازی پرسش کیفیت لایه‌های زمین‌شناسی و باستان‌شناسی در منطقه و در نهایت امکان یا نداشتن امکان هرگونه عملیات خاکبرداری و گودبرداری در این محل به پژوهشکده  باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیشنهاد و پس از گرفتن  مجوز نسبت به عملیات میدانی کاوش و گمانه زنی اقدام شد.
به گفته یزدانی، کاوش‌های باستان‌شناسی در حال انجام بخشی از یک برنامه‌ی جامع بررسی و مطالعه دقیق محدوده کارخانه آرد نقش رستم و اطراف آن شامل عملیات دورسنجی مغناطیسی (ژئوفیزیک) و بررسی و تحلیل تصاویر هوایی و پیمایش میدانی است.
این باستان‌شناس اظهارکرد: کاوش و گمانه‌زنی در محدوده طرح عمرانی کارخانه آرد نقش رستم علاوه‌بر آگاهی افزایی نسبت به کیفیت لایه‌های باستانی منطقه، نقشی اساسی در بازسازی چشم‌انداز فرهنگی و طبیعی دشت مرودشت و تعیین حدود شهر پارسه خواهد داشت.
او با بیان این که کاوش‌ها در این منطقه پژوهشگران را نسبت به کیفیت لایه‌های باستانی منطقه آگاه می‌کند، افزود: این اقدام نقشی اساسی در بازسازی چشم‌انداز فرهنگی و طبیعی دشت مرودشت و تعیین حدود شهر پارسه خواهد داشت.
این باستان‌شناس گفت: این کاوش‌ها همچنین به شکلی دقیق ما را از کیفیت رسوب‌گذاری در دشت مرودشت و در نزدیکی تخت جمشید در هزاره‌های مختلف و از دوران هخامنشی در حدود 500 پیش از میلاد تا امروز آگاه می‌کند.
یزدانی تأکید کرد: انجام عملیات کاوش و گمانه‌زنی هیچ گونه ارتباطی با تخلف انجام شده در رابطه با ارتفاع خارج از ضوابط «دو کندوی» ساخته شده نداشته و تخریب حریم منظری محوطه  میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم توسط بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و قوه قضائیه تا کسب نتیجه دلخواه و کاهش ارتفاع تا مقدار قانونی در حال پیگیری و انجام است
کد مطلب: 15024
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی