کلامی چند با بهزاد مریدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛

آقای مدیرکل فرهنگ! این راهش نیست

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶
Share/Save/Bookmark
 
وضع فرهنگی شیراز و استان فارس، در این دو سال در برخی شاخص های فرهنگی به مراتب بدتر از گذشته شده و جناب مریدی نیز همچون گذشته ترجیح می دهد بی سر و صدا و بی هزینه از کنار بسیاری از اتفاقات ضد فرهنگی عبور کند...
 
بهزاد مریدی
حافظ نیوز/ سرویس فرهنگی تقریبا دو سال پیش بود که در چنین ایامی، به همراه جمعی از فعالان فرهنگی و رسانه ای در حالی که بهزاد مریدی در ابتدای کار خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بود دیدار کردیم.
در آن دیدار، از لزوم ارتباط مستقیم و بیشتر کانون های فرهنگی مساجد با آستان مقدس شاهچراغ(ع) به عنوان محور فعالیت های فرهنگی شهر شیراز سخن گفته شد و از پدیده هرج و مرج تبلیغاتی و بهم ریختگی نمادهای فرهنگی در سطح شهر و اینکه در صدور مجوز تبلیغات و یا نمادهای فرهنگی شهر باید پیوست فرهنگی و خطوط قرمز تعریف شده باشد.
تعریف نقشه راه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس دیگر مطالبه ای بود که در این جلسه مطرح شد و در ادامه، از مریدی خواستیم جایگاه مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس را جایگاه یک مدعی العموم در ساحت فرهنگ ببیند و صرفا با این عنوان که این برنامه هنری یا آن پروژه فرهنگی در حوزه کاری من نیست، از زیر بار مسئولیت مهم فرهنگ شانه خالی نکند.
در ادامه این جلسه، از وضع بحرانی "اختلاط" و "عدم رعایت شئونات اسلامی"  در برخی آموزشگاه های نقاشی و موسیقی در سطح شهر شیراز گلایه شد و مریدی در ادامه گفت که در این زمینه اقدامات عملی و جدی انجام خواهد داد.
معضل "گروه های موسیقی زیرزمینی" نیز از دیگر موارد انتقادی مطرح شده در این جلسه بود و آقای مریدی از فعالان فرهنگی شنید که نباید به بهانه جذب حداکثری، شرایطی را فراهم کنیم که این گروه ها با کسب مشروعیت و مجوز، موسیقی غیرمجاز و حرام را در سطح جامعه بدون هیچگونه نظارت و یا محدودیتی اجرا کنند.
و دست آخر جمله ای از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد نقد قرار گرفت؛ آنجایی که مریدی در اظهار نظری گفته بود: "قائل بر نظارت بر هنر و هنرمند نیستیم" و در ادامه عنوان شد این عبارت از زبان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی چون فارس پذیرفتنی نیست چرا که فرهنگ و هنر به مثابه هواست که آحاد جامعه در فضای آن تنفس می کنند، حال چطور می شود قبول کرد که نسبت به آلودگی هوا حساسیت وجود داشته باشد اما نسبت به آلودگی فضای فرهنگی و وجود ناهنجاری ها حساسیت وجود نداشته باشد؟
حال از فضای دو سال پیش، به این روزها کوچ کنیم.
در هفته ای که گذشت، مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسه نقدی برای خود ترتیب داد و البته ترجیح داد بیشتر از خبرنگاران و منتقدان همسو با برای خود در این جلسه دعوت به عمل آورد و در ادامه، از عملکرد خود دفاع جانانه ای کرد و رسما اعلام کرد که بر صندلی لرزان جلوس نکرده و حداقل تا پایان عمر دولت یازدهم میهمان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و البته عنوان داشت که نقد فرهنگی کار هر کسی نیست!
واقعیت آن است که اگر در این جلسه از "حافظ نیوز" نیز برای حضور دعوت به عمل می آمد، عملا چیزی برای عرضه وجود نداشت جز همان انتقادات دو سال پیش و حتی با کلامی تندتر چرا که وضع فرهنگی شیراز و استان فارس، در این دو سال در برخی شاخص های فرهنگی به مراتب بدتر از گذشته شده و جناب مریدی نیز همچون گذشته ترجیح می دهد بی سر و صدا و بی هزینه از کنار بسیاری از اتفاقات ضد فرهنگی عبور کند.

ولنگاری فرهنگی بلوف نیست، واقعیت است!

برای حل یک معضل، در گام نخست باید قبول کنیم که آن معضل اساسا وجود دارد!
بر همین مبنا، تا زمانی که ولنگاری فرهنگی را نپذیریم و آن را باور نکنیم، نمی توانیم برای حل آن چاره جویی کنیم.
”دینامیت شو“ از آن دست برنامه هایی است که با مجوز رسمی اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس پیشتر در چند نوبت اجرا شده که البته قبل از اجرا توسط برخی رسانه ها درباره آن هشدار داده شد اما متاسفانه اداره فرهنگ و ارشاد بجای لغو مجوز با گماردن ماموران فراوان بر اجرای مراسم اصرار کرد؛ در ادامه و در اقدامی عجیب تر این بار مجوزی برای برگزاری برنامه ای با عنوانی جدید ”رها شو” صادر شد و بلیط های آن نیز رسما در اینترنت پیش فروش شد گویی قرار است از این پس، پارتی های زیر زمینی با مجوز رسمی و به صورت علنی برگزار شوند!
نتیجه تصویری برای رها شو شیراز

گرچه چند وقتیست برخلاف ماه های گذشته، دیگر از این قبیل امور ضد فرهنگی خبری نیست اما باید با صدای رسا از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درخواست کرد که مدعی العموم بودن در عرصه فرهنگ پیشکش! نگاه ویژه به مفهوم سومین حرم اهل بیت(ع) ان شاله سهم مدیران بعد!
لطفا وضع فرهنگی از آنچه که هست بدتر نشود  و دیگر اجازه ندهید برنامه های ضد فرهنگی در این شهر مقدس ولنگاری فرهنگی را تشدید کند.
 

 
کد مطلب: 15296
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی