بررسی یک رویداد سینمایی؛

هنگامی که "عَمّار" پای مردم را به هنر هفتم باز می کند

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۴
Share/Save/Bookmark
 
جشنواره فیلم عمار فصل جدیدی در هنر هفتم و سینمای ملی آغاز کرده و گرچه هنوز بر پرده های نقره ای سینما چندان راه نیافته، اما نشان داده از ظرفیت بسیار بالایی برای جریان سازی برخوردار است.
 
به گزارش "حافظ نیوز" سرویس فرهنگی در روزهایی که گذشت، بسیاری از شهرهای کشورمان میزبان هفتمین جشنواره فیلم عمار بود. جشنواره ای مردمی که فصل جدیدی در هنر هفتم و سینمای ملی آغاز کرده و گرچه هنوز بر پرده های نقره ای سینما چندان راه نیافته، اما نشان داده از ظرفیت بسیار بالایی برای جریان سازی برخوردار است.
بخش «فیلم ما» یکی از بخش‌های پرمخاطب در جشنواره فیلم عمار است. این بخش ویژه فیلم‌اولی‌هایی است که با وجود علاقه به فیلمسازی از امکانات حرفه‌ای بهره‌مند نبوده و می‌توانند با داشتن حداقل اطلاعات فیلمسازی و با امکانات اولیه‌ای مثل تلفن همراه و دوربین خانگی، آثار خود را در این بخش شرکت دهند. بنیامین رحیمی، کارگردان فیلم کوتاه «خداحافظ رفیق» برنده فانوس بهترین فیلم بخش «فیلم ما» از هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار شده است. او دانشجوی دانشگاه شیراز بوده و با یک ایده‌ اولیه ساده و تنها با استفاده از گوشی تلفن همراه خود توانسته از میان 730 اثر حائز رتبه اول شود.
 او می‌گوید: این فیلم درباره شهید مدافع حرم، شهید سعید بیاضی‌زاده است که محرم امسال شهید شد. آشنایی ما بازمی‌گردد به اردوهای جهادی و راهیان نور که او  به عنوان مبلغ و روحانی در کنار ما بود و  به جهت اینکه روحانی خوش‌برخورد و متواضعی بود از همان موقع ما با هم رفیق شدیم تا اینکه دوباره شهریور امسال نیز با او در اردوی جهادی بودیم و رابطه ما با هم عمیق‌تر شد اما یک ماه بعد در سوریه شهید شد.
 وی افزود: خب بنده در اردوها یک سری عکس و فیلم‌هایی از او گرفته بودم، چند وقت بعد از شهادتش با تلفن همراهم در حال مرور عکس‌ها و فیلم‌ها بودم و با خودم گفتم چه قدر خوب است این قالب مرور کردن عکس‌ها و خاطرات را با یکی از نرم افزار‌های تلفن همراهم به شکلی خاص درآورم، تلفن همراه من یک قابلیت دارد به نام Video Recording  که صفحه‌ گوشی را رکورد می‌کند و کارهایی را که انجام می‌دهیم به صورت فیلم ضبط می‌کند. آن وقت من یک سناریو چیدم براساس اینکه کدام عکس‌ها و فیلم‌ها و موسیقی‌ها را در کنار هم بگذارم و آنها را مرور کنم. و این به یک کلیپ 9 دقیقه‌ای تبدیل شد با فرم خاصی که همان مرور کردن خاطرات شهید بود.
 او در پاسخ به اینکه آیا این فیلم را با هدف شرکت در جشنواره‌ عمار ساخته است؟ گفت: از اول قصدی برای شرکت در جشنواره‌ای خاص  نداشتم، هرچند خودم یک مستند دیگر در جشنواره عمار داشتم و گفتم این فیلم را هم ارسال کنم، چون دوست داشتم با این کار شهید معرفی شود و حتی این فیلم را در کانال شهید منتشر کردم و تا الان بیش از 3 هزار بازدید داشته است.
 وی ادامه داد: من آن طوری که فهمیدم حدود 730 اثر فقط در بخش «فیلم ما» ارسال شده بود و گمان نمی‌کردم رتبه‌ اول را کسب کنم، تا اینکه حدود یک ماه پیش از طرف جشنواره تماس گرفتند و گفتند در برنامه تلویزیونی‌شان شرکت کنم و دو، سه روز قبل از افتتاحیه نیز از طرف جشنواره تماس گرفتند و گفتند اثر من جزو آثار برگزیده است و فانوس نصیب بنده شد..
او در پایان درباره جشنواره عمار گفت: یکی از مهم‌ترین کارکردهای جشنواره عمار این است که جرات و جسارت به کسانی می‌دهد که دوست دارند فیلمسازی کنند اما فرصت و بستر آن فراهم نیست. فراهم شدن بستر باعث می‌شود بسیاری جرات پیدا کنند استعدادشان کشف شود و این بسیار نکته مهمی است که بعید می‌دانم در سایر جشنواره‌ها وجود داشته باشد و مردمی و متعهد بودنش به آرمان‌ها و ارزش‌ها در کنار هم باعث می‌شود امروز جشنواره عمار به عنوان جشنواره خوب و معتبری در کشور ما شناخته شود.
 
تهیه و تنظیم: امین رشیدی
 
 
 
کد مطلب: 16199
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی