امام جمعه شیراز:

نامزدهای رد یا عدم احراز صلاحیت شده هوادارانشان را به آرامش و حفظ قانون فرابخوانند/ نظارت استصوابی باعث حاکمیت حق و جلوگیری از بروز انحراف می شود

تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۴
Share/Save/Bookmark
 
نماینده ولی فقیه در استان فارس وامام جمعه شیراز با اشاره به اعلام اسامی واجدان شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، جایگاه قانونی این نهاد را یادآور شد و گفت: انتظار است همه افرادی که در این دوره از انتخابات نام نویسی کردند پایبندی خود به قانون را در عمل نشان دهند.
 
به گزارش "حافظ نیوز"،آیت الله اسدالله ایمانی در خطبه های نماز جمعه شیراز افزود: همه داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید به قانون پایبند باشند چون ویژگی اول داوطلبان باید پایبندی به قانون باشد.
وی اظهار کرد: انتظار است که همه داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری طرفداران خود را به حفظ آرامش، ثبات، امنیت و رعایت قانون فرا بخوانند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس وظیفه شرعی و قانونی اعضای شورای نگهبان در احراز صلاحیت افراد برای انتخابات را سنگین توصیف کرد.
وی گفت: وظیفه شورای نگهبان احراز صلاحیت است و اعضای این شورا باید در پیشگاه الهی درباره احراز صلاحیت افراد پاسخگو باشند که چگونه چهار سال هدایت امور اجرایی کشور را به آنها سپرده اند.
ایمانی با اشاره به تلاش دشمنان برای تحریک داوطلبان تایید صلاحیت نشده گفت: انتظار است که داوطلبان انتخابات و مردم در قبال این حرکت ها بیدار و هوشیار باشند.
نماینده ولی فقیه در فارس اظهار کرد: در اصل 99 قانون اساسی، نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مراجعه به آمار عمومی و همه پرسی به عهده شورای نگهبان است و اصل 98 این نکته را بیان می دارد که تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است یعنی اگر کلمه ای در قانون مبهم بود و 2 معنا داشت شورای نگهبان آن را معنا می کند.
وی ادامه داد: مساله نظارت چند سال قبل مورد بحث قرار گرفت که استطلاعی است یا استصوابی، استطلاعی یعنی کارت را انجام بده و من هم نگاه می کنم، استصوابی یعنی کارت را انجام بده و اگر اشتباه بود جلویت را می گیرم.
امام جمعه شیراز تصریح کرد: بر همین اساس به شورای نگهبان مراجعه شد و شورای نگهبان نظارت را به استصوابی معنا کرد چون استطلاعی معنا ندارد که تو کارت را بکن من نگاهت می کنم و بعد گزارش می دهم، این نگاه کردن یا نگاه نکردن چه نقشی می تواند در نظارت داشته باشد؟ آیت الله ایمانی ادامه داد: بنابراین، طبق اصل 98 قانون اساسی، شورای نگهبان قانون اساسی را تفسیر می کند یعنی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری را که در اصل 111 قانون اساسی آمده باید احراز کند تا بداند که این داوطلبان واجد این شرایط هستند یا خیر.
وی گفت: اصل 111 می گوید داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید رجل سیاسی و مذهبی، معروف به مذهب و معروف به اینکه علم و آگاهی سیاسی دارد باشد.
امام جمعه شیرازاظهار کرد: از این رو، شورای نگهبان باید ویژگی های رجال مذهبی و سیاسی مانند ایران الاصل، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه، امانت، تقوا، مومن، معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور را احراز کند که این فرد امانت دار و متقی، پایبند به نظام و اصول نظام است.
نماینده ولی فقیه در فارس تصریح کرد: احراز کردن غیر از این است که دیگران می گویند و ما هم می شنویم، مثل آنچه در سایت ها می آید، ریشه یابی که می کنیم می گوید گفتند، احتمال داده شد، اینها دلیل شرعی نیست فردای قیامت باید فقهای شورای نگهبان و حقوق دانان شورای نگهبان پاسخ بدهند که صلاحیت افراد را که تایید کردند آیا امانت داری آنها را احراز کردند؟ با تقوا بودن، مومن بودن، مدیر و مدبر بودن، اینها احتیاج به احراز دارد و بعد باید فردی باشد که متن سوگندنامه ای که در اصل 121 قانون اساسی آمده و می خواهد بعد از انتخاب آن را قرائت کند و امضاء کند واقعا انجام آن در توانش باشد.
ستاد انتخابات کشورشامگاه پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای، سید مصطفی آقا میرسلیم، اسحاق جهانگیری کوه شاهی، حسن روحانی، سید ابراهیم رئیسی الساداتی، محمدباقر قالیباف و سید مصطفی هاشمی طبا را به عنوان 6 نامزد احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، 29 اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود.
کد مطلب: 16728
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی