۰
plusresetminus

احتمال وتوی تحریم‌های روسیه توسط ترامپ

تاریخ انتشارپنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
مدیر ارتباطات کاخ سفید روز پنجشنبه گفته که رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است طرح تحریم‌های روسیه را وتو کند.
احتمال وتوی تحریم‌های روسیه توسط ترامپ
به گزارش "حافظ نیوز مدیر ارتباطات کاخ سفید روز پنجشنبه گفته که رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است طرح تحریم‌های روسیه را وتو کند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، «آنتونی اسکراماچی»، مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید روز پنجشنبه گفت که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است طرح کنگره آمریکا برای اعمال تحریم علیه روسیه را امضا کند.
وی که با شبکه خبری سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد گفت که ترامپ امکان دارد طرح تحریم‌ها را وتو کرده و برای رسیدن به یک طرح تحریمی سخت‌گیرانه‌تر علیه روسیه، با نمایندگان کنگره مذاکره کند.
اسکراماچی گفت: «او ممکن است طرح تحریم‌ها را به همین شکلی که هستند امضا کند یا ممکن است این تحریم‌ها را وتو کرده و برای رسیدن به توافقی سخت‌گیرانه‌تر علیه روسیه مذاکره کند.»
مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه طرحی را با ۴۱۹ رأی موافق و ۳ رأی مخالف به تصویب رساند که خواستار اعمال تحریم‌های گسترده علیه سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی است. 
بخشی از این طرح که اختیار رئیس‌جمهور آمریکا برای کاهش تحریم‌ها علیه روسیه را محدود می‌کند. قبلاً با مخالفت کاخ سفید رو به رو شده بود.
کاخ سفید تا کنون پیام‌های متناقضی درباره موضع «دونالد ترامپ» در خصوص این طرح ابراز کرده است. «سار سندرز»، سخنگوی کاخ سفید چند روز پیش ابتدا گفت که «ترامپ» طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را به همان شکلی که هست امضا خواهد کرد، اما روز بعد با عقب‌نشینی از این اظهارات گفت که رئیس‌جمهور آمریکا هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است.
با توجه به حمایت گسترده نماینده‌های کنگره آمریکا از این تحریم‌ها بسیاری از کارشناسان معتقدند که وتوی ترامپ عملاً بی‌اثر خواهد بود چرا که اعضای کنگره از آرای لازم برای شکستن وی برخوردار هستند. 
 طرح تصویب‌شده در مجلس نمایندگان آمریکا نسخه اصلاح شده طرحی است که پیش از این با هدف تحریم ایران و روسیه در دیگر شاخه قانونگذاری آمریکا، مجلس سنا تصویب شده بود.
با این حال، از آنجا که مجلس نمایندگان با هدف افزودن بندهای مربوط به تحریم کره شمالی، طرح تازه ای را تصویب کرده و این طرح جدا از مصوبه سنا به شمار می آید، مصوبه مجلس نمایندگان باید در سنا نیز به تصویب برسد.
اعضای مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه اعلام کردند برای پیشبرد این طرح و ارسال آن به میز ترامپ به توافق دست پیدا کرده‌اند.
کد مطلب : ۱۷۳۵۵
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما