امضای بزرگترین قرارداد خودروسازی بعد از انقلاب

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵
Share/Save/Bookmark
 
میزان سرمایه گذاری در فاز اول 660 میلیون یورو خواهد بود و 300 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم دارد.
 
به گزارش "حافظ نیوز"،بزرگترین قرارداد خودروسازی 40 سال اخیر در ایران امضا شد.
در این قرارداد، دو شرکت ایرانی ایدرو ( سازمان گسترش و نوسازی ایران) و نگین خودرو و شرکت رنو فرانسه قراردادی را برای تولید مشترک خودروهای رنو در ایران امضا کردند. در این قرارداد، رنو فرانسه 60 درصد و دو شرکت ایرانی هر کدام 20 درصد سهم خواهند داشت.
 
این قرارداد 800 میلیون دلار ارزش دارد و براساس آن سالانه در ایران 150 هزار دستگاه خودرو تولید خواهد شد.
 
براساس این قرارداد، یک کارخانه جدید خودروسازی و مرکز خدمات مشتریان و مرکز مهندسی در ایران ایجاد می شود.
این کارخانه، در نخستین گام دو مدل تازه ترین نسل دو مدل "رنو داستر" و "رنو سیمبل" تولید خواهد کرد.
 
علاوه براین، 30 درصد تولیدات رنو در ایران براساس این قرارداد، صادر خواهد شد و 40 درصد قطعات این خودرو باید ساخت ایران باشد. 
 
شرکت رنو فرانسه در سال گذشته اعلام کرده بود فروش محصولاتش در ایران 110 درصد افزایش داشته است. 
 براساس این گزارش در طول سال 2016 رنو در ایران بیش از  108  هزار دستگاه خودرو فروخته بود.
 
شرکت پژو فرانسه رقیب رنو هم قبل از این قراردادی را برای تولید محصولاتش در ایران امضا کرده بود.
براساس این قرارداد، گروه خودروسازی " پی اس ای" مالک پژو، سیتروئن، اپل و واکسال قرار است تولیداتش در ایران را افزایش دهد و به رقم 300 هزار دستگاه در سال برساند.
 
جزئیات قرارداد
 
رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) از سهم سرمایه‌گذاری ۲۰ درصدی این سازمان در قرارداد جدید با رنو خبر داد و اعلام کرد: میزان سرمایه‌گذاری در فاز اول ۶۶۰ میلیون یورو و در قالب تولید ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو خواهد بود. 

 منصور معظمی در آیین امضای قرارداد همکاری مشترک در زمینه توسعه و تولید خودروهای جدید در ایران که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و نیز مسئولان شرکت خودروسازی رنو در وزارت صنعت برگزار شد، با اشاره به اینکه از ۱۰ ماه قبل چارچوب همکاری بین ایدرو و رنو در پاریس امضاء شد، گفت: در ابتدا سهم رنو ۶۰ و سهم ایدرو ۴۰ درصد تعریف شده بود اما در طول این ۱۰ ماه مذاکرات سخت و فشرده‌ای داشتیم و توانستیم با شرایط بهتر و تغییر سهم ایدور از ۴۰ به ۲۰ درصد به تفاهم برسیم. 


معظمی افزود: بر اساس قرارداد جدید مبنی بر همکاری مشترک سه جانبه بین ایدرو، شرکت پرتو نگین ناصح و رنو، سهم مشارکت رنو ۶۰ درصد، سهم مشارکت ایدرو ۲۰ درصد و سهم مشارکت شرکت پرتو نگین ناصح نیز ۲۰ درصد است. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد جزئیات این قرارداد اظهار کرد: میزان سرمایه‌ گذاری در فاز اول ۶۶۰ میلیون یورو خواهد بود و ۳۰۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم دارد. علاوه بر این سرمایه‌ گذاری برای تولید ۳۰۰ هزار دستگاه در نظر گرفته شده که بخشی از آن تا پایان سال آینده جهت ورود ۱۵۰ هزار دستگاه به بازار مدنظر قرار می‌گیرد و تا سال ۲۰۲۴ به سقف ۳۰۰ هزار دستگاه می‌رسد. 

به گفته رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی ایران، مسئولیت رنو در این قرارداد برای صادرات تولیدات و قطعات معادل ۳۰ درصد است و انتخاب مدیرعامل و هیات مدیره به صورت چرخشی است. همچنین در دور اول مدیرعامل از طرف رنو، هیات مدیره از طرف ایدرو و نایب رییس از طرف شرکت پرتو نگین ناصح انتخاب خواهد شد. 
به گفته رئیس سازمان گسترش دو خودروی نیو داستر و نیو سیمبل که طراحی آن ها در مراحل پایانی قرار دارد، در این طرح تولید و به بازار عرضه خواهد شد. 
کد مطلب: 17487
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی