روزنامه روس بررسی کرد

چرا آمریکا درصدد اعزام نیروی ویژه به لیبی است؟

تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۷
Share/Save/Bookmark
 
به عقیده کارشناسان، تصمیم آمریکا و متحدانش برای اعزام نیروی نظامی به لیبی برای مبارزه با تروریسم تنها یک بهانه است و آنها اهداف سیاسی دیگری را در این کشور دنبال می‌کنند.
 
به گزارش "حافظ نیوز"، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، به نقل از منابع خبری خود نوشت: نیروهای نظامی ویژه آمریکا و برخی متحدانش ازهم اکنون در خاک جمهوری عربی لیبی حضور داشته و به نیروهای محلی در مبارزه با گروه تروریستی داعش کمک می کنند.
این اطلاعات از سوی فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در قاره آفریقا نیز مورد تایید قرار گرفته است. این در حالی است که کارشناسان یادآور شده اند که مبارزه با تروریسم، تنها یک بهانه است و واشنگتن در عمل سعی دارد تا مواضع یکی از طرفین در مناقشه داخلی در لیبی را تقویت کند.
فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در قاره آفریقا طی بیانیه کوتاهی به درخواست «ایزوستیا» در مورد تفسیر اخبار منتشره در این رابطه پاسخ داده و با تاکید بر اینکه نظامیان آمریکایی برای حمایت از مبارزه با تروریسم در لیبی حضور دارند، نوشت: «تعداد نه چندان زیادی از نیروهای نظامی آمریکا برای تبادل اطلاعات با نیروهای محلی، به لیبی اعزام شده اند. و این اقدام در راستای تقویت مبارزه با داعش و دیگر گروههای تروریستی انجام شده است. ما به همراه شرکای خود در برخی کشورهای دیگر، از نیروهای لیبیایی وابسته به دولت آشتی ملی که در حال مبارزه با داعش هستند، حمایت می کنیم.»  
لیبی به مناطق نفوذ نیروهای سیاسی مختلف تبدیل شده   
منابع خبری این روزنامه در لیبی هم قصد آمریکا برای اعزام نیروهای ویژه به این کشور را تایید کردند. یکی از این منابع توضیح داده است: «آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا قصد دارند دهها نیروی ویژه نظامی برای کمک به مبارزه با داعش به لیبی بفرستند. مسئله این است که صدها تن از اسلام گرایان افراطی بعد از شکست داعش در عراق و سوریه، خود را به لیبی رسانده و در خاک این کشور در حال تقویت مواضع خویش هستند.»
بر کسی پوشیده نیست که در سال 2015 گروه تروریستی داعش موفق شد تا بر شهر "سرت" و بخشی از مناطق حومه آن را تحت کنترل خود درآورد. در بهار سال 2016 عملیات آزادسازی این شهر آغاز شد. در تاریخ اول آگوست نیروی دریایی و هوایی آمریکا نیز به این عملیات پیوستند. در نهایت در تاریخ 6 دسامبر آن سال تروریستهای داعشی آن شهر را ترک کردند. فرماندهی عملیات آزادسازی سرت، برعهده "فیاض سراج" ریاست دولت آشتی ملی لیبی بود و نیروهای شبه نظامی از "میسورات" که به او وفادار بودند، در این عملیات مشارکت داشتند.   
حمایت آمریکا از یک طرف مناقشه در لیبی
این نکته در تفسیر فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا جالب توجه است که این کشور هم از تلاش خود برای حمایت صرفا نیروهای دولت وفاق ملی صحبت می کند. این در حالی است که واشنگتن دیگر مراکز قدرت در لیبی را نادیده می گیرد: پارلمان لیبی و ارتش وفادار به آن به ریاست مارشال "خلیفه خلیفه". لازم به یادآوری است که پارلمان لیبی نشستهای خود را در شرق این کشور برگزار می کند و دولت آشتی ملی را به رسمیت نمی شناسد. فرمانده ارتش لیبی بارها اعلام کرده که قصد دارد خاک این کشور را از وجود تروریستهای داعشی، اعضای «اخوان المسلمین» و دیگر گروهها، پاک کند.
لیبی نمونه دیگری از مداخله نظامی آمریکا خواهد شد
به عقیده "ویچسلاو ماتوزوف" کارشناس مسائل خاورمیانه و دیپلمات سابق روسیه، مبارزه با تروریستها، تنها بهانه ای برای آمریکاست تا به اهداف سیاسی خاص خود در لیبی دست یابد.
این کارشناس در گفتگو با ایزوستیا گفته است: «قضیه آن می شود که "فیاض سراج" رئیس دولت آشتی ملی حمایت کامل آمریکا را برای تقویت مواضع خویش در لیبی را بدست خواهد آورد. موضوع فعلا بر سر توانایی دولت آشتی ملی برای تعامل با نخست وزیر و مخالفان وی در مناطق شرقی، آنطور که توافقات بین المللی و تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید دارند، نیست، بلکه مسئله بر سر حمایت واشنگتن از یک طرف این مناقشه است. و این طرف خاص به دولت آمریکا وفادار بوده و دیگر نیروهای سیاسی در لیبی را قبول ندارد.
این کارشناس یادآور شد که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز پیش از این گفته بود که کابینه وزراء در پایگاه نظامی در نزدیکی طرابلس تشکیل جلسه می دهد و حتی بر پایتخت لیبی هم کنترل کامل ندارد.
به گفته ماتوزوف، مبارزه با تروریسم تنها بهانه ای برای اقدامات آمریکا در سایر کشورهاست و عراق و افغانستان، نمونه بارز این مسئله هستند. ولی آنها با حضور نظامی در این کشورها، نه تنها مشکل تروریسم در آنجا را حل نکردند، بلکه مشکلات جدیدی را هم برای آنها به ارمغان آوردند. و لیبی هم که هنوز نتوانسته بر مشکلات بوجود آمده در این کشور در نتیجه حملات ناتو فایق آید، از این قائده مستثنی نخواهد بود.
کد مطلب: 17543
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی