نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق همزمان با التماس‌های نتانیاهو در کنگره

تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۶
Share/Save/Bookmark
 
نتانیاهو هرچند با حضور در کنگره آمریکا به دنبال عدم توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی است اما شواهد حاکی از نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق هسته ای است.
روز سه شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی وارد واشنگتن خواهد شد تا با سخنرانی خود در کنگره مانع از دستیابی به توافق هسته ای آمریکا با ایران شود.
همزمان با سخنرانی وی جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز با همتای ایرانی خود در شهر مونترو سوئیس درحال گفتگو خواهد بود. هرچند این مذاکرات سالهاست که به طول انجامیده و تا آستانه شکست نیز پیش رفته است اما بر اساس شواهد موجود ایران، آمریکا و پنج قدرت جهانی بیش از گذشته به توافق هسته ای نزدیک شده اند.
حسین موسویان، دیپلمات ایرانی و سخنگوی قبلی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران دراین باره گفت: دستاوردهای کنونی به اندازه ای عظیم است که برای هر دو گروه ترک میز مذاکره و عقب نشینی را بسیار سخت کرده است.
نتانیاهو در سخنرانی خود در کنگره تلاش خواهد کرد ایران را کشوری غیرقابل اعتماد معرفی کرده که توافق هسته ای با آن یک تهدید برای موجودیت اسرائیل و حتی جهان به شمار خواهد رفت.
با اینحال عواقب شکست در مذاکرات خطرناک خواهد بود. کنگره تحریم های بیشتری را علیه ایران وضع خواهد کرد. کشورهای دیگر نیز می توانند به درخواست این کشور برای ادامه انزوای اقتصادی ایران توجه نکنند. ایران به غنی سازی اورانیوم خود ادامه خواهد داد و غرب همچنان با نگرانی احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای مواجه خواهد بود. آمریکا گزینه اقدام نظامی علیه ایران برای ممانعت از دستیابی به سلاح هسته ای را مورد بررسی قرار خواهد داد.
گری سیک کارشناس آمریکایی مسائل هسته ای گفت: سوالی که امیدوارم دموکراتها و جمهوریخواهان از  نتانیاهو سوال کنند این است که  چه گزینه های دیگری در اختیار آمریکا قرار دارد. وی اعتقاد دارد درصورت شکست در مذاکرات این احتمال وجود دارد که آمریکا به تنهایی مجبور به اعمال تحریم علیه ایران شود و کشورهای دیگر همکاری اقتصادی با ایران را از سر بگیرند. در اینصورت ایران به غنی سازی خود ادامه خواهد داد و درصورتی که بار دیگر طرفین پشت میز مذاکراه حااضر شوند ایران به طور حتم از موضع قدرتمند تری برخوردار خواهد بود.
به اعتقاد موسویان طرفین بر سر سه موضوع توافق کرده اند. ایران به غنی سازی بیش از 5% ادامه نخواهد داد، سطح پلوتونیوم در راکتور آب سنگین اراک را کاهش داده و به ارسال سوخت هسته ای به روسیه برای بازفرآوری ادامه خواهد داد. موسویان همچنین از تمایل ایران به تبدیل مرکز غنی سازی اورانیوم فردو به یک مرکز تحقیق و توسعه خبر داد.
با اینحال به اعتقاد روبرت آینهورن مشخص شدن بسیاری از جزئیات مانند نحوه نظارت ها هنوز انجام نشده است.
 
منبع: تسنیم
کد مطلب: 5218
 


 
 
 
خبرنامه ایمیلی